Östra som haft för vana att släppa in tidiga mål började matchen väldigt bra och hade bud på flera mål, dock var avsluten inte av bästa karaktär.
Backlinjen kändes väldigt trygg och det verkade som att Östra skulle kunna lösa detta, men så i den 28:e minuten efter en högerhörna från gästerna så nickar Förslöv in ledningsmålet till mångas förvåning.
Mittfältseleganten Mattias Lundström hade några fina chanser och genombrott utan att få in bollen.
I den andra halvleken kom Förslöv mer in i spelet och det blev jämnare spelmässigt.
Inhoppande Tim Sörensen flög fram emellanåt på sin kant, Faton Trstena vann närkamper och slog inlägg, men ingen var där.
När matchen stod och vägde med ca 15 min kvar så förlorar Östra bollen på mittfältet och gästerna ställer om vilket gör att hemmalaget inte hinner med och Förslöv utökar sin ledning till 2-0 vilket också blir slutresultatet.
Bortalaget fick en spelare utvisad med några minuter kvar, Östra kunde tyvärr inte utnyttja detta.
Trots förlusten var där många positiva insatser idag från Östrakillarna, det blir till att ta nya tag den 9/6 borta mot Västra Karupkl 13:00.